Yeni Başlayanlar İçin Kurtarıcı Makyaj Önerileri

Yeni Başlayanlar İçin Kurtarıcı Makyaj Önerileri

31 Ocak 2020 0 Yazar: Patabek

Yeni Başlayanlar İçin Makyaj

Makyaja yeni başlayan herkesin kafasında oluşan hangi ürünleri kullanmalıyım soru gelmesi oldukça normaldir. Yeni yeni makyaja başlayanlar hangi ürünleri alması gerektiği konusunda tedirginlik yaşayabilir. Öncelikle makyaj yapma becerisi deneyimle kazanılmaktadır, bu sebeple makyaja ilk başlayanların yoğun tonlarda ürünler tercih etmesi kesinlikle doğru değildir. Makyaja yeni başlayanlar için oldukça önemli ipuçları aşağıda sizleri bekliyor.

1) Cilt Tipinizi Belirleyin!
Hiç şüphesiz en önemli madde cilt tipinin doğru olarak belirlenmesidir. Cilt tipinin doğru olarak belirlenmesi cildin ihtiyaçlarının bilinmesine olanak sağlayacağından oldukça önemlidir. Ten makyajında seçilen ürünleri etkileyen bu durum sorunsuz bir makyaj yapmanıza olanak sağlayacaktır. Fondöten sürüyorum fakat lekelerimi kapatmıyor, cilt rengimle uyumlu değil veya bende çok sarı duruyor gibi yorumlar sıklıkla karşılaştığımız durumlardır. Bunlarla karşılaşmamak için cildin alt tonunun da bilinmesi gerekmektedir. Sarı ve pembe alt ton olmak üzere cilt tonları 2’ye ayrılmaktadır. Pembe alt tonlu kişiler sarı alt tona sahip fondöten seçtiklerinde yapay bir görüntü elde edilir. Bu durum oldukça can sıkıcı olabilir. Cilt tipi ve alt tonunun belirlenmesi için bir dermatologdan veya makaup artistten faydalanıbilinmektedir. Cilt analizi yapan birçok merkez bulunmaktadır, en doğru sonucu almanıza yardımcı olacak bu merkezler cildinizin sağlıklı görünmesi için yapmanız gerekenler konusunda da bilgi verecektir.


Kısaca cilt tipleri ile ilgili bilgi vermek gerekirse kuru cilt kendini bariz belli eden bir cilt tipidir. Cildin kurumasının en büyük sebebi nemsizliktir, nemsizlikten kaynaklı olarak cilde tahrişler ve kızarıklar görülmektedir.
Kuru cilt tipinde herhangi bir gözenek ve akne problemi görülmez.
Hassas olduklarından kullanılan ürünlere karşı direkt tepki gösterebilirler bu sebeple cilt makyajında seçilen ürünlerin yağ veya nemlendirici ağırlıklı olması gerekmektedir.

Yağlı ve karma cilt tipleri sürekli birbirlerine karıştırılmaktadır ve bu iki cilt tipinin ayırt edilmesi oldukça zordur. Yağlı cilt tipinde yanaklar dahil tüm cilt yağlı ve parlak bir görüntüye sahipken karma cilt tipinde yalnızca T bölgesi olarak bilinen alın, burun ve çene yağlanmaktadır. Cildin yağlı olması nemli olduğu anlamına gelmemektedir. Cildin yağ ürütme seviyesinin fazla olması parlamaya, siyah nokta ve sivilceye karşı meyiyli olmasına neden olmaktadır. Parlamayı kontrol altına almak için pudra içerikli yağ barındırmayan ten ürünleri tercih edilmelidir.

2) Fondötenin Kullanılması
Yapılan en büyük hata fondötenin kapatıcı olduğu düşünülerek ciltteki lekelerin veya sivilcelerin kapatılmaya çalışılmasıdır. Fondötenler kapatıcı değil, renk eşitleyicilerdir. Bu sebeple fondötenin yoğun olarak kullanılarak ciltteki sorunların kapatılmaya çalışılması oldukça yanlıştır. Böyle bir durumda cilt yüzeyinde yapay bir görüntü oluşacağından kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Ciltte kapatılması istenen herhangi bir yer var ise kapatıcı ürünler kullanılmalıdır. Her ne kadar günümüz de yüksek kapatıcılığa sahip fondötenler bulunsa da, fondöten tek başına herhangi bir etki göstermeyecektir. Fondöten seçimlerinin cilde uygun olması ve orta kapatıcılığa sahip olması gerekmektedir. Fondöten kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ürünün yoğun kullanmaktan uzak durmaktır. Fondötenin tek başına kullanılması yüzün her bölgesinin aynı renk olmasına neden olacağı için maske görüntüsü yaratmaktadır. Bu sebeple fondöten sürüldükten sonra hafif allıklar veya bronzerlar kullanılmalıdır.

Çok sorulan bir diğer konu ise fondöten seçimlerinin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili. Fondöten seçimi diğer birçok ürün seçimine oranla daha zordur. Fondöten seçimi yaparken cilt tipinin belirlenmesi kadar, cildin fondötenle olan uyumuna da dikkat edilmelidir. Ürünün cilt ile uyumu ise oldukça kolay anlaşılmaktadır. Fondötenler cilde sürüldükten sonra oksitlenebilir. Oksitlenme fondötenin renginin koyulaşmasına ve cilt tonundan farklı bir renge bürünmesine sebebiyet vermektedir. Bu yüzden fondöten alınırken oldukça dikkat edilmelidir, fondötenin mutlaka cilt üzerinde denenmesi gerekmektedir. Fondötenin elde denenmesi oldukça yanlıştır, her ne kadar çene ve boyun arasında denenmesi gerektiği söylense de bu durumda doğru değildir. Renk eşitliği oldukça önemlidir fakat cilt ve fondöten uyumlu olmalıdır. Oksitlenme veya cildin ürünü kusmasına karşın ürün tüm cilde sürülmesi ve bir gün boyunca sürülen fondötenle vakit geçirilmesi gerekmektedir. En doğru fondöten seçimi bu şekilde yapılmaktadır.

Allık Ve Bronzer
Birçok kişiye göre allık ve bronzer gerekli olmayan ürünlerdir, fakat ciltte sağlıklı bir görüntü yakalanabilmesi için allık kullanılması gerekmektedir. Özellikle kapatıcılığı yüksek seviyede fondöten kullanılıyorsa mutlaka allık ile ciltte renk yaratılmalıdır. Makyaja yeni başlayanlar hafif tonlarda allık tercih etmelidir. Pembe tonları hem doğal hemde sorunsuz bir görüntü yakalanmasına yardımcı olacaktır. Ürünün az miktarda büyük bir fırça yardımıyla uygulanması ve elmacık kemiklerinin üstüne dağıtılması gereklidir.


Ruj Seçimi
Koyu renk ve mat rujlar sürülmesi oldukça zor olan, dikkatli ve yerinde sürülmesi gereken rujlardır. Makyaja yeni başlayan birinin kırmızı ruj tercih etmesi de kesinlikle doğru değildir. Risksiz rujlar tercih edilmesi makyajda bütünlük yakalanmasına yardımcı olacaktır. Nude tonlarda rujlar her makyaja uyum sağlayabildiğinden rahatlıkla tercih edilebilir. Eğer mat ruj tercih edilecekse yine nüde tonlarda ki renklere yönelinmesi gerekmektedir.

Göz Makyajı
Koyu tonlarda göz makyajı yapmak deneyim gerektirmektedir. Göz makyajını etkileyen birçok unsur vardır, ürünün pigmenti, kalıcılığı, dökülmesi ve dağıtılması bunlardan yalnızca bir kaçıdır. Far seçimleri göz makyajında oldukça önemlidir. Tercih edilecek farların renklerinin açık tonlarda olması ilk kez makyaj yapacakların işini kolaylaştırmaktadır. Uygulanan farın dağıtılması ve kullanım şekli oldukça önemli bir detaydır. Göz kapağının katlanma bölgesine hafif tonlarda far uygulanabilir, bu göz kapağının derinliğini arttıran bir durumdur. Göz makyajının profesyonel görünmesi için 3 ve daha fazla renk kullanılmalıdır. Katlanma bölgesinde hafif kahve tonları kullanılabilirken göz pınarlarına yakın bölgede beyaza yakın tonlar kullanılmalıdır. Göz pınarlarının aydınlık görünmesi gözlerin büyük görünmesine olanak sağlamaktadır. Mat farlar dağıtılması zor olan farlardır ve kolayca hatayı belli edebilirler. Bu sebeple makyaja yeni başlayan kişilerin uzak durması gereken far çeşitlerindendir. Eyeliner veya dipliner makyaja yeni başlayanların en büyük korkusu olsa da zamanla elin alışabileceği ürünlerdir. İlk başlarda yoğun ve kuyruklu eyeliner çekmek yerine kirpik kiplerine uygulanması elin alışma süresini hızlandırdığı için gereklidir.