CORONA Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

CORONA Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

19 Mart 2020 6 Yazar: Patabek

CORONA VİRÜSÜ
Aylardır gündem de olan corona virüsü beklendiği üzere geçtiğimiz günlerde ne yazık ki Türkiye’ye ulaştı. Her ne kadar beklenen bir durum olsada gerek alınan önlemlerin yetersizliği gerekse halkın bilgisizliği sebebiyle sayı gün geçtikçe katlanarak artmakta.

Herkesin üzerine konuşacak cümleleri olan corona virüsü hakkında kulaktan dolma bilgilerin çokluğu ne yazık ki halkın panik olmasına sebebiyet vermekten başka bir işe yaramıyor. Bu konu ile ilgili yazı yazmaktan uzun bir süre boyunca kendini alı koydum, fakat ne yazık ki toplumumuzda ki bilinçsizce yapılan davranışların aslında ne kadar büyük sorunlar doğurduğu hala anlaşılabilmiş değil. Sirkeli su ile evini temizleyenlerden, maske taktım aman hiçbir şey olmaz bana diyenlere kadar her türlü birey ne yazık ki virüsün taşınmasında önemli bir rol oynuyor. Konuyu herkes biliyor fakat bilgiler ne yazık ki oldukça kirli, bu sebeple öncelikle corona virüsünün ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı ve nelere sebebiyet verdiği ile alakalı olabildiğince bilgi verici fakat yalın bir açıklama yazısı yazmak istiyorum. Dilerim sizler için en azından bilgi sahibi olmak adına yararlı olur…


Corona Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

Çinin Wuhan kentinde bir balık pazarında aralık ayında ortaya çıkan virüs yalnızca çin için değil tüm dünya için bir tehdit oluşturmuştu. Aralık ayında virüsün görülmeye başlaması sonrasında hükümet virüsün önüne geçebileceği düşüncesi ile uzun süre virüsün varlığını saklayarak aslında yayılmasına neden oldu. Her ne kadar virüsün adının corona olduğu düşünen bir kitle mevcut olsada durum böyle değil. Corona virüsü içerisinde binlerce farklı virüsü barındıran genel bir isim. Görünüşü itibariyle taça benzemesi sebebiyle genel isim olarak italyancada taç anlamına gelen corona ismi tercih edilmiştir. Geçmişe bakıldığında bu virüsün türevleri sebebiyle birçok kişi hayatını kaybettiği bilinmektedir. İlk çağlardan beri görülen bu virüsün en net örnekleri ise SARS virüsü ile MERS virüsüdür. 2002 yılında ortaya çıkarak binlerce kişinin ölümüne sebebiyet veren Sars virüsü ile aynı virüs türevine sahiptir. Mers virüsü ise 2012 yılında ortaya çıkarak tıpkı sars virüsü gibi binlerce can almıştır. Günümüzde görülen ve aralık 2019’da ortaya çıkan virüsün bilimsel adı ise Covid-19’dur. Corona virüs türevlerinin her biri birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Örneğin Sars virüsünün yayılma hızı covid-19 ile kıyaslandığında daha düşük olmasına karşın öldürme riski çok daha fazladır. Bu süreç içerisinde virüsü iyi tanımak hayati bir önem taşımaktadır.

Virüs Nasıl Ortaya Çıktı?
Virüsün neden veya nasıl ortaya çıktığı ile ilgili birçok şey söylendiğine hepimiz sahip olduk. Örneğin bunlardan ilki ve en çok ses getireni yarasadan kaynaklı olduğunun düşünülmesiydi. Fakat yapılan araştırmalar aslında bunun gerçeğe dayanmadığını kanıtladı. Covid-19 virüsü yarasa DNA’ları ile karşılaştırıldığında uyum göstermiş olsa bile tam uyumu aslında pangolin adı verilen hayvanla göstermiştir. Pangolin üzerinde yapılan araştırmalar virüsün asıl sebebi olduğunu kesin olarak kanıtlamıştır. Birçok ülkeyi etkileyen bu durumun yayılmasında en büyük sebep hükümetin virüsü uzun süre saklaması ve ardından gerekli olan karantinayı uygulamamasıdır. Bir balık pazarında çıkması virüsün hızlı yayılmasına neden olan ikinci etkendir, binlerce kişinin girip çıktığı pazarda virüsün yayılma hızı artarak başka bölgelere taşınmasına neden olmuştur. Nasıl yayıldığı ile ilgili birçok farklı unsur bulunsada aslında tamamen bilinçsizlikten kaynaklı olduğu göze çarpmaktadır.


Türkiye Ve Corona
Gelelim türkiyedeki duruma, ben bu yazıyı kaleme alırken tanı koyulan kişi sayısı 191 ve ölüm oranı ise 2. Fakat ne yazıkki hepimiz biliyoruz ki bu durum giderek kötüleşecek. Bunu bilmemize rağmen gereğini yapan kişilerin sayısı kaç peki? Virüsün yayılım hızının bilinmesine rağmen hala sokaklarda bana bişey olmaz diyip gezenlerin sayısı hakkında fikri olan var mı? Birde ertesi gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecekmiş gibi marketlere hücum edenler var. Toplumumuzu bu virüs öldürmeyecekse cehalet öldürecek orası kesin. Aynı anda marketlere doluşan yüzlerce kişinin bilinçsizce un, kolonya ve kuru bakliyat stokladıklarına şahit oldum. Bu kişiler kendi evlerinden çıkmamak için aylık alışverişlerini yapıyor olabilir bunu çok iyi anlıyorum fakat markette bulunan bir kişide bile Covid-19 şüphesi varsa ne olacak? Bu aynı anda hastalığın yüzlerce kişiye bulaştırılması anlamına geliyor. Bu tarz bilinçsizce hareketler yapmak yerine marketlerin daha sakin olduğu zamanların tercih edilmesi gerekiyor. Toplu ortamlarda bulunmayın diye her yerde uyarı geçilmesine rağmen aynı anda markette bulunan yüzlerce kişi var. Lütfen bilinçli olalım bende maske var bana bulaşmaz diye bir algı var örneğin. Bu durum katiyen doğru değil, maske virüsün bulaşmasını engelleyen bir unsur değil. Maske yalnızca hasta olan kişilerin takması gereken bir ürün. Bilinçsizce maske stoğu yapılması yalnızca maskeye gerçekten ihtiyacı olan sağlık personellerinin hayatlarını riske atıyor. Ben maske taktım korunuyorum algısının neden kaynaklı olduğunu bilmiyorum fakat virüs havada bulunan bir şey değil. Yanınızda bulunan bir insanla tokalaşmanız, sarılmanız sonrasında elinizde bulunan virüsü yüzünüze taşımanız ile bulaşıyor. Virüsün havada dans ettiğini düşünenler var mesela oldukça ironik bir durum olmasına karşın durum böyle.


Bilinçlenelim!
Maskeler ile bilinçsizce yapılan davranışların sonu gelmiyor örneğin. Maske takmak bir nevi risk oranını arttırıyor bunu bilen kaç kişi var burada? Maske takıp çıkarırken yüzünüze kaç kez dokunuyorsunuz? Toplu taşımaya bindiniz elinizi oraya buraya tuttunuz, otobüsten indikten sonra maskeyi düzeltmek veya çıkartmak için elinizi yüzünüze temas ettiniz ee ne oldu şimdi maske sizi korudu mu? Maske cildeki tahriş oranını arttırdığından aslında ellerin yüz ile temasını arttıran bir unsur. Bu sebeple hasta olmayan veya hastalık şüphesi taşımayan kişilerin kesinlikle takmaması gereken bir şey. Sizlerden tek ricam eczanelere giderek veya internetten sipariş vererek maske stoklarını bilinçsizce azaltmamanız.
Tüm bunları es geçiyorum sokakta insanlar yürürken bile birbirlerine vebalı gibi davranıyor bunu fark ettiniz mi? Otobüste öksürdü diye dövülen bireyi herkes duymuştur sanırım? Bu şekilde panik halinde olmak yalnızca virüsün yayılma hızını arttıracaktır. Her ne kadar evden çıkmayın diye duyurular yapılsada çalışan bireylerin es geçilmesi şu durumda canımı sıkan tek şey. Bir babanın veya bir eşin işe gitmesi yalnızca o kişinin değil ailesinin de riske atılması anlamına geliyor. Kuru kuruya hadi sokağa çıkmayın demek yerine sabah kalkarak canı pahasına para kazanmak için işe gidenler düşünülmeli. Devletin nasıl bir yol izleyeceği hakkında bir fikrim olmamakla birlikte virüsün ortaya çıktığı aralık ayından beri konu hakkında detaylı araştırmalar yapıyor ve yazılar yazıyorum. Virüsün Türkiye geleceği bariz belli olmasına rağmen alınan tedbirlerin yetersizliği sebebiyle ne yazık ki vaka sayısı her geçen gün artacak. Bu süreçte panik olmadan, gerekmedikçe evden çıkmadan kendinizi güvenceye alabilirsiniz. Eminim ki şu süreçte kimse eğlenmek için zaten dışarı çıkacak kadar cahil değildir fakat evde ekmeğini kendiniz yapabilirsiniz, yemeğinizi yapabilir ailenizle güzel vakit geçirebilirsiniz. Azıcık bilinçli olarak virüsü ve virüsün etkilerini bilmeniz bu sürecin hem sizin hemde aileniz için sorunsuz geçmesine olanak sağlayacağını biliyorsunuz.

Bu süreci bile fırsata çevirmeye çalışan kişilere aldırış etmeden lütfen bilinci olarak davranalım. Bir makarnanın 15tl olarak satıldığını, maskelerin fiyatlarında ki inanılmaz artışı, kolonyaların raflarda bulunamamasını hesaba katarak lütfen bunu yapan dolandırıcılara fırsat vermeyin.


Virüsün Belirtileri

Virüsün sebep olduğu ölümler ile konuşup canınızı sıkmak istemiyorum, daha ne kadar sıkılabilecekse artık. Virüsün en önemli özelliği 14 gün boyunca kuluçka halinde durabilmesi. Yani virüsün vücudunuza girdiği ilk andan itibaren herhangi bir semptom görmeniz mümkün değil. İlk 3 gün içerisinde hafif bir soğuk algınlığı gibi başlayan belirtiler görülmektedir. Bu belirtiler tıpkı grip gibi olduğu için algılanması zordur, fakat ilerleyen aşamalarda ateş, boğaz ağrısı yutkunmada zorlanma şeklinde devam etmektedir. Bu belirtileri gösteren kişiler hasta olabilecekleri düşüncesi ile sağlık bakanlığı ile iletişime geçebileceği gibi hastaneye giderek testte yaptırabilir. Hastaneye gidilirken maske takılması bu süreçte virüsün taşınmaması acısından oldukça önemli bir detay. Her ne kadar çocukları etkilemediği ile ilgili bir takım açıklamalar bulunsada kronik hastalıkları bulunan çocukları çok daha sert bir şekilde etkilediği bilinmektedir. Ayrıca çocuklar ve gençler oldukça büyük taşıyıcılardır. Hastalığın ölümcül etkileri ile karşılaşmasalar dahi bu süreci oldukça zorlu geçirdikleri de bilinmektedir. Bu virüsün nasıl can aldığı konusuna değinmek gerekirse en net cevap sanırım “BOĞULARAK” olur. Evet kişi nefes alamamasından kaynaklı olarak acı çekerek boğularak ölmektedir.

Ne kadar üzücü olduğunun farkındayım fakat sanırım gerçeklerin bu kadar net olarak dile getirilmesi bilinçsizce dışarıda yalnızca eğlenmek amacıyla gezen kesim için açıklayıcı olur.

BU SÜREÇTE VİRÜSÜN SİZE BULAŞMAMASI İÇİN UĞRAŞMAK YERİNE, SANKİ VİRÜS SİZDEYMİŞ VE SİZ SEVDİKLERİNİZE BULUAŞTIRMAMALIYMIŞSINIZ GİBİ DAVRANMANIZ EMİN OLUN ÇOK ETKİLİ OLACAKTIR.