Genel

Fondöten Nasıl Seçilir ?


Fondöten seçimi yaparken öncelikle cilt tipinizin ne olduğunu çok iyi bilmeniz gerekiyor.

Eğer cilt tipinizi bilmiyorsanız bir dermatolog veya makeup artisten rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Cilt tipinizi bilmek fondöten seçimi yaparken cildinizin neye ihtiyaç duyduğunu bildiğinizden işinizi çok kolaylaştıracaktır. Örneğin yağlı bir cilt tipine sahipseniz içerisinde pudra içeren mat fondötenler tercih etmelisiniz. Mat bitişli fondötenler hem cildinizin parlamasını hem de yağlı gözükmesini önleyecektir. Bunun aksine kuru cilt tipine sahipseniz içerisinden nemlendirici içeren ıslak bitişli fondotenlere yönelmelisiniz.

Fondöten seçerken yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi ürünü denemeden satın almaktır. Mutlaka satın alacağınız ürünü denemelisiniz cilt tipinize uygun olsa bile bazen cildinizde katman katman durabilir veya cildiniz ürünü kabul etmeyip kusabilir. Bu yüzden eğer imkanınız varsa ürünü satın alacağınız mağaza da deneyin  eğer ürünü satın almaya makyaj yapıp gittiyseniz de yanınıza küçük bir saklama kabı alarak tester ürünü görevliden yardım alarak içine koyup sonra evde deneyebilirsiniz. En doğru rengi bulmak için fondöteni yüzünüze değil yüzünüz ile boynunuz arasında kalan bölgeye uygulamalısınız bu şekil de seçilen ürünler de herhangi bir renk eşitsizliği veya maske gibi durma söz konusu olmayacaktır.

Fondöten uygulaması ve kalıcılığını arttırma
Fondöteninizi fırça ,makyaj sünger veya elinizle uygulayabilirsiniz. Bunlardan her biri için gereken kural kullandığınız ürünü azar azar alarak ilk olarak yüzünüzün merkezine yaymanız. Daha sonra isteğinize göre yoğunluğu arttırabilirsiniz. Fondöteninizi her zaman aşadan yukarıya doğru hereketlerle uygulamalısınız bu hem ürünün kırışıklıklarınıza dolmasını engelleyecek hem de ilerle oluşabilecek sarkma problemlerinin önüne geçektir.

Fondöteninizin kalıcılığını arttırmak için cildinizi önceden hazırlamanız gerekiyor.. kuru bir cilt tipine sahipseniz fondötenden önce yoğun içerikli bir nemlendirici uygulayıp 5 dk bekleyip ve fondöteninizi öyle uygulamalısınız,.

Ayrıca yağlı cilt tipine sahip insanlar da oluşan yanlış bir algıyı da düzeltmek istiyorum cildinizin yağlı olması nemli olduğu anlamına gelmez bu yüzden yağlı cilt tipine uygun olan nemlendiriciler tercih edip fondötenden önce uygulamalısınız. bu tür cilt tiplerine yağsız yani  oil-free nemlendiriciler tavsiye edilmektedir.Bu tür nemlendiriciler cildinizi kurutmadan yağı emmeyi amaçlar.Fondötenler hakkında eklemek istediğim son bir şey daha var .Teninizden bir kaç numara koyu fondötenler size daha iyi bir kapatıcılık vermeyecek aksine fondöteninizin yüzünüzde maske gibi durmasına neden olacaktır. Şunu unutmayın fondötenler bir kapatıcıdan çok bir renk eşitleyicidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir