Cilt Bakımı

Cilt temizliği ve derinlemesine bakım

Cilt bakımı cildin sağlıklı görünmesini en önemli adımlarından biridir. Tabiî ki cilt bakımınızı kendinize özgü bir şekilde yapmanız gerekiyor. Her cilt tipine uygun tek bir ürün satın almak yerine cilt tipinizi iyi analiz ederek neye ihtiyacı olduğunun bilincinde olarak ürün kullanmak çok daha doğru.

Cilt bakımında atlanmaması gereken ilk adım cilt temizliği. Cilt temizliğinizi bir çok farkı ürünle yapabilirsiniz. Bunlardan ilki benim de çok severek kullandığım miseler sular. Bir çok farklı markanın miseler suları mevcut. Benim en sevdiklerim garnier ve loreal Paris. Hem uygun fiyatlı hemde yapış yapış bir his bırakmadıkları için severek kullanıyorum.

Fakat tabiî ki miseler sular cilt temizliği için tek başına yeterli değil. Miseler suyla makyajınızn hafifçe temizledikten sonra mutlaka temizleme jeli veya bir peeligle yüzünüzü makyajdan tamamen arındırmalısınız. Eğer cildiniz kuruysa kullandığınız toniklerde ki alkol oranının çok düşük veya hiç olmaması gerekiyor. Tonikler daha çok karma ve yağlı cilt tipleri için uygun temizleme ürünleri olsa da içerisinde alkol bulundurmayan hassas cilt tipleri için üretilmiş bir çok farklı tonik var. Fakat buna rağmen cildiniz aşırı hassas ise makyaj temizleme sütü kullanabilirsiniz. Makyaj temizileme sütleri cildinizi germeden yumuşaklık kazandırarak kolay bir temizleme olanağı sağlıyor.


Cildinizi makyajdan arındırdıktan sonra Peeling yapmak gözeneklerin tamamen kir ve makyaj kalıntısından arınmasına yardımcı olur. Bu yüzden makyajınızı temizledikten sonra peeling adımını atlamamaya özen göstermek gerekiyor. Peki peeling seçerken neye dikkat edilmeli ? Öncelikle içerisinde ki tanelerin boyutu ve sertliği önemli bir detay. Çok kalın ve sert yapıda olan peelingler hassas cilt tipine sahip kişilerde tahrişe sebep olabilir.  Peeling işlemini her gün yapmaya üşeniyorsanız haftada 3 kere düzenli olarak kullanabilirsiniz.  Ayrıca duştan sonra peeling uygulamak derinlemesine temizliği kolaylaştırır. Buhardan dolayı açılan gözenekler bu sayede temizlenmeye meyilli hale gelir. 

Cilt tipiniz ne olursa olsun makyajınızı çıkardıktan sonra doğru bir nemlendiriciyle cildinizi nemlendirmeniz gerekiyor. Yağlı cilt tipine sahip insanlarda olan benim nemlendiriciye ihtiyacım yok görüşü oldukça sık rastladığım bir durum. Cildin yağ ve nem dengesi birbirinden çok farklı şeylerdir. Bu yüzden cilt tipiniz ne olursa olsun nemlendirmek cildin genç parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. 

Haftada bir kez yine cilt tipinize uygun olan maskeyi kullanmakta cildin canlanmasına yardımcı olmaktadır. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz kil maskelerini , kuru cilt tipine sahipseniz yoğun nem maskelerini kullanabilirsiniz. 

Ve son olarak termal sulardan biraz bahsetmek istiyorum. Termal sular cildin nem dengesini içerisinde bulunan vitaminlerle dengelemeyi amaçlayan sprey formunda ki cilt bakım ürünleridir. Kullanımı oldukça kolay olduğundan isterseniz temizlenmiş cildinize uyumadan önce veya makyaja başlamadan önce kullanabilirsiniz.     

7 thoughts on “Cilt temizliği ve derinlemesine bakım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir